Co zahrnují přípravy a psychologické posouzení?

Po vyplnění žádosti a návštěvě sociálního pracovníka budete úřadem vyzváni k absolvování psychologického posouzení a samotných příprav, tedy odborného školení, které probíhá skupinově nebo individuálně. Ze zákona jsou přípravy v rozsahu 48 hodin pro žadatele o dlouhodobou pěstounskou péči a osvojení a v rozsahu 72 hodin pro žadatele o pěstounskou péči na přechodnou dobu. 

V některých krajích vás nejdříve pošlou na psychologické posouzení, jinde projdete nejprve přípravami a teprve potom následuje psychologické posouzení.

Psychologické posouzení

Posouzení se skládá z osobnostního testu a pohovoru psychologa s vámi a někdy i s dalšími členy vaší rodiny. Psycholog zjišťuje charakteristiky osobnosti, psychický stav, výchovné zkušenosti a schopnosti, stabilitu partnerského stavu a kvalitu rodinného prostředí. Cílem je u žadatelů vyhodnotit jejich motivaci, představy a zjistit také například to, jaké odlišnosti dítěte od svých představ by připustili.

Zajištění příprav

Přípravy může zajišťovat jak krajský úřad, tak i další organizace, které k jejich vedení získají pověření dle § 48 zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Dobrá rodina získala toto pověření v roce 2015 a v březnu 2016 otevřela první přípravy v Praze.

Více informací poskytne také koordinátorka příprav Dobré rodiny Martina Loutná.

Bc. Martina Loutná
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 773 083 117

Jak vypadají přípravy a psychologické posouzení v Dobré rodině

Kontakt

  • Dobrá rodina, o. p. s.
  • Klimentská 1246/1, Praha 1
  • IČ: 24286664
  • DIČ: CZ699004766
  • E-mail: mamdotaz@dobrarodina.cz
  • Telefon: +420 724 113 112 (po-pá 9-16 hod.)
  • Asociace Dítě a Rodina banner2 180x50

Dobrá rodina v médiích

Log in

create an account