Blog

Fakta a mýty: Dítě se bude stěhovat z rodiny do rodiny

Často zmiňované obavy z několikerého stěhování dítěte od jedněch přechodných pěstounů k dalším se nenaplňují. Ukazuje se, že pro drtivou většinu dětí se během zákonné lhůty jednoho roku podaří najít trvalé řešení. Do jiné přechodné pěstounské rodiny jde jen necelé jedno procento dětí. Do ústavu, který rovněž není definitivním, ale přechodným řešením, pak odchází jen zhruba 1,5 procenta dětí.

Pro děti v přechodné pěstounské péči se trvalé řešení najde daleko častěji a rychleji než pro děti v ústavech. K žádnému nadbytečnému stěhování mezi rodinami tedy nedochází.

Pruzkum odchody

A proč vůbec musí děti trávit čas v provizorním řešení u přechodných pěstounů? Pokud by mohly jít děti rovnou do definitivní rodiny, bylo by to samozřejmě ideální. Nepotřebovali bychom přechodné pěstouny ani ústavní zařízení. Přechodná pěstounská péče ale vznikla, protože k nalezení řešení, které bude pro dítě z dlouhodobého hlediska nejlepší, je potřeba určitý čas. Je nutné počkat, než se vyřeší situace v původní rodině, než se dítě dostane do adoptivní rodiny, než se vyberou vhodní dlouhodobí pěstouni atd.

Přechodní pěstouni zajistí, že na tuto nezbytně nutnou dobu děti nemusí být v ústavech, ale mohou žít v milující rodině, která je ve spolupráci s odborníky individuálně připravuje na přechod do původní či definitivní náhradní rodiny.

Ano, stěhování pro děti není dobré. Pokud je to ale nutné (a o pobytu dětí nerozhodují pěstouni, ale soud na návrh OSPOD), považujeme ústav až za poslední řešení.Pobyt u přechodných pěstounů vnímáme pro dítě jako stabilnější a bezpečnější. V ústavech se dítěti střídají lidé po směnách, každý vychovatel má jinou osobnost, jiný styl, jiné preference a výchovné přístupy.

V rodině dítě dostane svého individuálního blízkého průvodce, který mu období čekání na trvalé řešení pomůže zvládnout.

PODPORUJTE S NÁMI RODINNOU PÉČI. DĚKUJEME.


Sledujte s námi další Fakta a mýty!

Mýtus č. 1: Dětem v ústavech vlastně nic nechybí

Mýtus č. 2: Pěstounství je totéž co rodičovství

Mýtus č. 3: Pěstouni nejsou odborníci, o děti se postarat nezvládnou

Mýtus č. 5: Lepší je žádná vazba, než když ji dítě musí překlopit

Mýtus č. 6: Zaměstnanci ústavů ztratí vinou pěstounů práci

Mýtus č. 7: Přechodné pěstounství nesmí být zaměstnáním

Za spolupráci při vyvracování mýtů děkujeme Asociaci Dítě a Rodina.

Aktivity projektu Budeme rodinou náhradní! Získání nových náhradních rodičů, podpora rodin se svěřenými dětmi, jsou podpořeny z dotačního programu Rodina.
Rubriky