Dobrá rodina, Dobrý start. Zahájili jsme vlaštovkovou kampaň!

Že už dávno víme, jak poškozující je především pro nejmenší děti ústavní péče? Naše zákony jako by to zatím neslyšely. A tak v České republice každý rok skončí v kojeneckých ústavech a dalších zařízeních na dva tisíce těch nejmenších dětí.

Už ani nevíme, jak dlouho se mluví o tom, že je bezpodmínečně nutné přijmout zákon, který umisťování malých dětí do ústavů zakáže. Naposledy v listopadu se vláda usnesla, že malé děti prostě v ústavech být opravdu nemají. Jenže pak se začalo mluvit o tom, že je to příliš citlivé téma na to, aby se řešilo ještě před říjnovými volbami. Vůle premiéra Bohuslava Sobotky, ministryně školství Kateřiny Valachové a ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka ubývá a konkrétní kroky chybí.

A s tím se ale my nechceme smířit.

Do voleb zbývá celých 7 měsíců. Víte, jak strašně dlouhá doba to pro děti je?

Za tu dobu se narodí více než osm set dětí, které budou po porodu odloženy.

Za tu dobu několik stům miminek vyrůstajících mimo svou rodinu vyroste první zoubek, udělají svůj první krok, poprvé se vyčůrají do nočníku, postaví svou první bábovku na písku.

Za tu dobu několik set dětí řekne své první slovo - ale MÁMA to nebude...

A tak jsme se dali dohromady s autorkami dokumentu V nejlepším zájmu dítěte Lindou Jablonskou a Irenou Hejdovou a s předsedkyní Výboru pro práva dítěte Klárou Laurenčíkovou. Protože všechny tři také cítily, že je potřeba NĚCO udělat.

Vznikla otevřená iniciativa Dobrý start. A symbolicky dneska, na první jarní den, s ní spouštíme kampaň Z rodiny doletí dál

Symbolem kampaně je papírová vlaštovka. Protože ta, jen když se dobře vyšle, doletí daleko... Stejně tak i pro děti, které jsou křehké podobně jako vlaštovka z papíru, je dobrý start do života nesmírně důležitý. Chceme také ukázat, že stejně jako vlaštovky nelétají samy, ale v hejnu, i děti, které se samy bránit nemohou, mají velkou podporu veřejnosti, které na nich záleží. A konečně, „první vlaštovkou“ je také Zlínský kraj, ve kterém kojenecké ústavy vloni úplně zrušili.

Kampaň podporuje více než 60 známých osobností. Podívejte se na ně v galerii na webu!

Připojit se ke kampani můžete jednoduše také vy. Je důležité dát otevřeně najevo, že malé děti do ústavů opravdu nepatří. Třeba to pak dolehne i k uším politiků :)

Jak se připojit ke kampani?

  • Jděte na web Dobrystart.cz. Podepište tam virtuální vlaštovku nebo nám nahrajte svoji fotku s vlaštovkou.
  • Fotku můžete nahrávat také na naší facebookové stránce Dobrý start. Nezapomeňte dát stránce "To se mi líbí" a neunikne vám nic nového :)

Kontakt

  • Dobrá rodina, o. p. s.
  • Klimentská 1246/1, Praha 1
  • IČ: 24286664
  • DIČ: CZ699004766
  • E-mail: mamdotaz@dobrarodina.cz
  • Telefon: +420 724 113 112 (po-pá 9-16 hod.)
  • Asociace Dítě a Rodina banner2 180x50

Dobrá rodina v médiích

Log in

create an account